Letní semestr: únor – květen 2017 primárně pro zájemce z ČR

Přednášky a tvůrčí dílny pro jednotlivce či malé skupiny

labyrint_letní_semestr2017-page-001(1)

MATEMATIKA VE SPRINGFIELDU

7. 2. 2017

RNDr. Tereza Bártlová, Ph.D.

Co mají společného matematika a animovaný seriál Simpsonovi? Na první pohled se možná může zdát, že vůbec nic. Ve skutečnosti jsou ale díly tohoto seriálu naplněny řadou matematických triků. Přednáška bude koncipovaná jako ochutnávka nejlepších matematických hříček, které se zde objevují. Nebudou samozřejmě chybět ani ukázky ze seriálu.

RNDr. Tereza Bártlová, Ph.D. je absolventkou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde v současnosti působí, i když ji zčásti můžete najít i na jiných školách. Všude se zasazuje o inovativní zpřístupnění matematiky mladým studentům a usiluje o popularizaci  matematiky jako vědy. Ve volném čase se kromě matematiky věnuje také práci s dětmi. Je certifikovanou lektorkou jógy, v níž nachází duševní rovnováhu.

DSC07408nove foto_Terka

MLADÁ DOKTORKA V AFRICE

9. 3. 2017

MUDr. Alžběta Bezvodová

Tři doktoři a dva medici se na konci července 2016 vydali na misi s International Humanity do země jihovýchodní Afriky, která patří mezi 5 nejchudších zemí světa. Byla mezi nimi i dermatoložka Alžběta Bezvodová, která bude vyprávět o východním Malawi, skoro až k hranici se Zambií, kde není elektřina a kam nevede ani asfaltová silnice. Přesto jsou tam děti, které potřebují léčit…

Alžběta Bezvodová vystudovala 1.Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, přičemž část studia absolvovala v Univerzitní klinice v Mariboru ve Slovinsku. Své mateřské fakultě zůstala věrná i rámci doktorandského studia, v němž se zaměřuje na dermatologii. Ráda cestuje a svých cest využila i k účasti na pracovních kempech v Německu, Švýcarsku a Thajsku. Baví ji práce s dětmi, jejím koníčkem je také sport a tanec.

AlzbetaBezvodova1_IMG_0060AlzbetaBezvodova2_IMG_9186

JSME OPRAVDU HLOUPĚJŠÍ NEŽ TI PŘED NÁMI?

10. 4. 2017

RNDr. Martin Rusek, Ph.D.

„Tohle spočítali sedmáci a vy si s tím nevíte rady v devítce!“ Tak si na naši třídu kdysi stěžoval můj pan učitel a dneska to asi nebude jinak. Je to pravda? Jsou dnešní děti skutečně hloupější než dřívější generace? Debatovat budeme nejen na základě vlastních zkušeností, ale i výsledků mezinárodních výzkumů celkem ze 73 zemí světa. Vyzkoušíme si vyřešit některé úlohy, poměříme se s průměrem v ČR i v zahraničí. Výsledek srovnáme s názory odborníků na učení v 21. století. Nakonec postavíme model školy, kam bychom všichni chodili rádi.

Martin Rusek vystudoval Pedagogickou fakultu UK v Praze, oborovou kombinaci chemie – technická   informační výchova. V oblasti didaktiky chemie, který zůstal na PedF UK dodneška věrný, získal v r. 2013 titul Ph.D. Působí zde jako odborný asistent, zabývá se způsoby, jak učit chemii zábavnějším a efektivnějším způsobem. Mimo inovativních metod a forem výuky ho zajímá postoj žáků k chemii a cesty, jak měnit doplňovat hodiny chemie zajímavými experimenty. V neposlední řadě se zasazuje také o využití informačních a komunikačních technologií ve výuce.

Martin Rusek_profil

 

JAK SE PÍŠE KNIHA

10. 5. 2017

Doc. PhDr. Ondřej Hník, Ph.D.

Přednáška Jak se píše kniha je autorskou zpovědí spisovatele, od kterého můžete v knihovně najít zatím devět beletristických knih.  Tři  jsou určeny dospělým a šest dětem. Univerzální návod na to, jak se píše kniha, neexistuje. Rovněž nikde nenajdete spolehlivý návod na to, jak napsat bestseller. Přesto vám přednáška může napovědět, jak se i vy můžete zařadit mezi hvězdy literárního nebe.

Ondřej Hník vystudoval český jazyk – francouzský jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde absolvoval také doktorandské studium v oboru pedagogika (specializace didaktika literatury). V l. 2006 až 2009 působil jako učitel na ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8. Od r. 2006 je lektorem firmy TIMING Praha, především pro oblast písemné komunikace. V současné době působí jako vedoucí Katedry české literatury na PedF UK. Kromě didaktiky literatury se zabývá výzkumem čtenářství. Je zastáncem zážitkové pedagogiky.Ve volném čase se věnuje psaní beletrie. V roce 2013 získal výroční cenu nakladatelství Albatros za sbírku básní Malý pražský chodec. Vystupuje s dalšími umělci v literárně-dramatických pořadech.

Ondřej_1Ondřej2

TVŮRČÍ DÍLNY K PŘEDNÁŠKÁM

13. 5. 2017

13. 5. 2017 Tvůrčí dílny: 9:30 – 10:30 Matematika ve Springfieldu
13. 5. 2017 Tvůrčí dílny: 10:45 – 11:45 Jsme opravdu hloupější než ti před námi?
13. 5.2017 Tvůrčí dílny: 12:00 – 13:00 Jak se píše kniha
13. 5. 2017 Tvůrčí dílny: 14:30 – 15:30 (16:00) Hra PRAŽSKÝ LABYRINT A BABYLON JAZYKŮ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>