Čeština (nejen) pro cizince: únor až květen 2017

Co se skrývá pod tímto programem a jak se v něm na našich webových stránkách zorientovat?

Je to jednoduché. Rolujte stále dál. Nejprve zde najdete popis programu – jeho obsah i organizační záležitosti – a potom už jednotlivé akce.

Nejprve letáky ke stažení a pak ještě jednou formou textu.

labyrint.cizinci-page-001

LV_prednaska_cestina_unor-page-001LV_prednaska_cestina_univerzalni-page-001

A nyní totéž jako text

:) CO ZDE NABÍZÍME?

Program také pro ty, pro něž je Česká republika novým domovem, nebo jejichž rodina pochází odjinud.

Jedná se o akce určené (nejen) dětem ve věku 10 – 15 let.

Na každý měsíc je pro vás/Vás připravena exkurze pro jednotlivce nebo malé skupiny v doprovodu např. rodičů nebo učitelů.

:) JAK BUDOU AKCE PROBÍHAT?

Odborný doprovod zajišťují lektorky Labyrintu věd(ění), studentky učitelství se zaměřením na češtinu jako cizí jazyk. Odbornou náplň garantuje navštívená instituce.

Sraz: 15:45 – 16:00, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, Dobromily Rettigové 4, Praha 1

Návrat: tamtéž 17:55 – 18:05

:) KOLIK TO BUDE STÁT?

Cena: 80.- Kč (vstupné). Přesnou hotovost vezměte či dejte dětem s sebou. Výjimkou je březnová návštěva knihovny, která není zpoplatněna.

Jednotlivě se můžete přihlásit na našich webových stránkách www.labyrintvedeni.cz . Skupinky se mohou přihlásit hromadně na adrese Jolana.svobodova@pedf.cuni.cz či telefonu 221 900 128.

Pozor! Přijímáme prvních 5 přihlášek českých rodilých mluvčích, další místa jsou pro děti s jiným mateřským jazykem než češtinou. Přijít můžete i nepřihlášení, ale kapacita je omezená. Maximální počet míst: 17!

Těšíme se na vás/Vás!

Tým Labyrintu věd(ění)

Labyrint_vedeni5

ZA HRANICE EVROPSKÝCH KULTUR

7. 2. 2017

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur se nachází v bývalém staropražském domě U Halánků, jehož součástí byl kdysi i pivovar.  V roce 1826 jej zakoupili manželé Fingerhutovi, aby jej pak jejich mladší syn Vojtěch za několik let proslavil doslova po celém světě.

VOJTA NÁPRSTEK (1826-1894) se po porážce revoluce v r. 1848 ve Vídni a v Praze uchýlil před policejní perzekucí do USA, kde pobýval celých 10 let. Za oceánem získal řadu zkušenosti a vědomosti, jež se snažil po návratu domů zúročit. Jednou z jeho nejdůležitějších aktivit bylo vybudování soukromého Českého průmyslového muzea.

Kromě exponátů technických se v muzeu shromažďovaly také sbírky etnografické a umělecké, které přiváželi Náprstkovi přátelé a cestovatelé z celého světa. Po jeho smrti se muzeum stalo národopisným a po r. 1946 bylo jeho zaměření orientováno výhradně na neevropské kultury.

http://www.nm.cz/Hlavni-strana/Navstivte-nas/Naprstkovo-muzeum-asijskych-africkych-a-americkych-kultur.html

Na tuto exkurzi můžete navázat kratičkým zastavením u příležitosti 2. narozenin Labyrintu věd(ění). Kde a kdy přesně? Na PedF UK, v ulici Dobromily Rettigové 4, v Praze 1, od 18:00 do 18:30 (18:45).Labyrint_vedeni5

POZVÁNKA NEJEN DO SVĚTA KNIH

9. 3. 2017

Už jste byli v Městské knihovně? A právě tato knihovna na Mariánském náměstí na Starém Městě, tedy v Praze 1, bude naším březnovým cílem. Funguje jako „Dům čtení“, e-knihovna, velké kino, výstavní galerie i divadlo.

Knihy si zde můžete půjčit hned v několika odděleních. Kromě oddělení literatury pro děti, mládež a mladé dospělé (čtenáře do 26 let!) zde naleznete i Divadelní a filmové oddělení nebo Hudební oddělení. Můžete zde využít i některý z počítačů, pokud se ocitnete v nouzi.

Pořádají se tu akce, které jsou vám, jak se říká, ušity na míru. Jsou zajímavé a můžete je navštívit sami, s někým z rodiny nebo i se školou.

Přijďte se dozvědět víc!

https://www.mlp.cz/cz/

 Labyrint_vedeni5

ČESKÉ VELIKONOCE KDYSI A DNESKA

10. 4. 2017

Pojďte se s námi seznámit s tradičními českými Velikonocemi. Kam? Do skanzenu Řepora, který se nachází v okrajové části Prahy v Řeporyjích, jenom kousek od stanice metra Stodůlky.

Společně se podíváme do soudobé rekonstrukce středověké vesnice s kostelíkem a hřbitovem, krytou tržnicí, krčmou, tvrzí a hospodářskými budovami. Navštívíme také usedlost rychtáře, kováře, rolníka, hrnčíře, bylinkářky a domkáře.

Nahlédneme do hluboké studny, vysvětlíme, co byl pranýř, ukážeme vám posvátný strom, pohanské kultovní místo a šibeniční vršek.

Všechny vesnické stavby jsou rozmístěny kolem náměstí, které obehnáno vodním a palisádovým opevněním se třemi branami. Interiéry jsou doplněny replikami historických nástrojů a náčiní. Skanzen se snaží navodit co nejvěrnější obraz o životě a práci ve 14. století, k němuž samozřejmě patřily i velikonoční svátky.

http://www.atlasceska.cz/praha/skanzen-repora/

Labyrint_vedeni5

CO VŠECHNO MŮŽE KVÉST I V PRAZE?

10. 5. 2017

Cíl květnové exkurze se nachází v blízkosti Karlova náměstí. Navštívíme botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V jejích exteriérech naleznete v každém ročním období mnoho pozoruhodných rostlin. V zahradě je možné projít si také skleníky. Prohlídky exteriérů i skleníků probíhají zvlášť. Také my se budeme muset rozhodnout jen pro jednu variantu. Ale to nevadí. Víme, že můžeme obdivovat krásu zahrady za každého počasí.

http://cokdyvpraze.cz/instituce/botanicka-zahrada-prirodovedecke-fakulty-univerzity-karlovy-v-praze

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>